مشخصات فردی و زندگینامه
نام:سید محمد رضا
نام خانوادگی:مدرسی
شهرت:مدرسی یزدی
نخصص ها:فقه و اصول ، فلسفه

زندگی نامه

     آیة‌ الله سید محمدرضا مدرسی‌ یزدی‌ در سال‌ 1334 هجری‌ شمسی‌ در یزد و در میان‌ خانواده‌ای‌ متدیّن‌ و اهل‌ علم‌ و دوستدار خاندان‌ گرامی‌ پیامبر اکرم‌ (ص‌) به‌ دنیا آمد. پدرش‌ آیة‌ الله سید جواد مدرسی‌ یزدی‌ که‌ هم‌ اکنون‌ نیز در قید حیات‌ است‌، از علما و دانشمندان‌ مشهور یزد به‌ شمار می‌آید و سالهاست‌ که‌ به‌ خدمت‌ به‌ جامعه‌ اسلامی‌ و مردمان‌ نستوه‌ و فداکار دیار خود می‌پردازد. آیة‌ الله سید جواد مدرسی‌ از استادان‌ مشهور اخلاق‌ است‌ که‌ سیره علمی‌ و عملی‌ او سر مشق‌ جامعه‌ اسلامی‌ و مردمان‌ و دین‌ باوران‌ بوده‌ است‌. پدر آقا سید جواد، آیة‌ الله سید احمد مدرسی‌ ـ نیز از استادان‌ مبرز حوزه‌ علمیه‌ به‌ شمار می‌آمده‌ است‌. خاندان‌ مادری‌ آیة‌ الله محمد رضا مدرسی‌ یزدی‌ نیز از خانواده‌ای‌ متدین‌ و روحانی‌ به‌ شمار می‌آیند که‌ اینها خود در شکل ‌گیری‌ شخصیت‌ استاد مدرسی‌ سهم‌ بسزایی‌ داشته‌ است‌.

آیة‌ الله مدرسی‌ یزدی‌ در حدود 5 سالگی‌ به‌ مکتب‌ رفت‌ و تحصیلات‌ خود را در همان‌ جا آغاز کرد. پیش‌ از 7 سالگی‌ به‌ دبستان‌ رفت‌ و پس‌ از آن‌ به‌ دبیرستان‌ راه‌ یافت‌، به‌ گونه‌ای‌ که‌ در کنار دروس‌ دبیرستان‌، برخی‌ از دروس‌ مقدمات‌ حوزه‌ را نیز فرا گرفته‌ بود. پس‌ از آن‌ با اشتیاق‌ فراوان‌ درس‌ حوزه‌ را در مدرسه‌ معروف‌ به‌ مصلی‌ آغاز کرد و در مدت‌ کمی‌ دروس‌ دوره‌ مقدمات‌ را فرا گرفت‌. با اتمام‌ دروس‌ دوره‌ مقدمات‌، دروس‌ سطح‌ را شروع‌ کرد و پس‌ از مدتی‌ به‌ قم‌ عزیمت‌ کرد. در قم‌ نیز به‌ محضر استادان‌ بسیاری‌ شرفیاب‌ شد و سالها از خرمن‌ علم‌ و عمل‌ آنان‌ خوشه‌ چید. او در این‌ سالها به‌ تحصیل‌ دروس‌ مرسوم‌ حوزه‌ بسنده‌ نکرد و در کنار آن‌ به‌ دروس‌ نجوم‌، هیئت‌، فلسفه‌ غرب‌ و اقتصاد و نیز فراگیری‌ زبانهای‌ خارجی‌ پرداخت‌ و در رشته‌های‌ فلسفه‌ و کلام‌ و تفسیر و حدیث‌ نیز کتب‌ بسیاری‌ را مطالعه‌ کرد و در این‌ دروس‌ نیز شرکت‌ می‌نمود. با پایان‌ یافتن‌ دروس‌ دوره‌ سطح‌، به‌ درس‌ خارج‌ استادان‌ برجسته‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ راه‌ یافت‌ و سالهای‌ متمادی‌ در آن‌ دروس‌ شرکت‌ می‌جست‌. به‌ همراه‌ آن‌، در درسهای‌ فلسفه‌ و کلام‌ نیز حضور جدی‌ داشت‌ و هیچ‌گاه‌ مطالعه‌ دروس‌ جنبی‌ و دروس‌ دانشگاهی‌ را رها نکرد. او در سالهای‌ تحصیل‌ خود از محضر اساتید اخلاق‌ نیز استفاده‌ می‌برد تا علم‌ خویش‌ را به‌ زیور عمل‌ بیاراید.

آیة‌ الله مدرسی‌ یزدی‌ در سالهای‌ تحصیل‌ خود به‌ محضر استادان‌ بسیاری‌ شرفیاب‌ شد. او که‌ غالب‌ دروس‌ دوره‌ مقدمات‌ و بخشی‌ از دروس‌ سطح‌ را در محضر پدر خود فرا گرفته‌ بود. پس‌ از سال‌ 1351 که‌ به‌ قم‌ آمد، مقداری‌ از شرح‌ لمعه‌ را نزد آیة‌ الله صلواتی‌ و آیة‌ الله سید ابوالفضل‌ موسوی‌ تبریزی‌ آموخت‌ و قسمتی‌ از رسائل‌ را نزد آیة‌ الله میرمحمدی‌ و مکاسب‌ را عمدتاً نزد آیة‌ الله ستوده‌ و بیشتر کفایه‌ را نزد آیة‌ الله سبحانی‌ فرا گرفت‌. او از اساتید متعدد دیگری‌ نیز در این‌ مقطع‌ بهره‌ برد. وی‌ دروس‌ هیئت‌ و عرفان‌ را نزد آیة‌ الله حسن‌ زاده‌ آملی‌ آموخت‌ و در دروس‌ فلسفه‌ آیة‌ الله شهید مطهری‌ و نیز آیة‌الله جوادی‌ آملی‌ شرکت‌ جست‌، در این‌ زمینه‌ نیز از اساتید دیگری‌ بهره‌ گرفت‌. برای‌ فراگیری‌ دروس‌ خارج‌ فقه‌ و اصول‌ ابتدا مدتی‌ در درس‌ مرحوم‌ آیت‌الله‌ شیخ‌ کاظم‌ تبریزی‌ حضور یافت‌ و سالهای‌ متمادی‌ به‌ دروس‌ آیات‌ عظام‌ وحید خراسانی‌ و تبریزی‌ رفت‌؛ به‌ طوری‌ که‌ این‌ دو عالم‌ فرزانه‌ را می‌توان‌ استادان‌ اساسی‌ او دانست‌. البته‌ او از اساتید دیگری‌ همچون‌ مرحوم‌ آیت‌الله‌ حائری‌، مرحوم‌ آیت‌الله‌ میرزا هاشم‌ آملی‌ و حضرت‌ آیت‌الله‌ بهجت‌ مدظله‌ العالی‌ از جنبه‌های‌ گوناگون‌ استفاده‌ کرد.

استاد مدرسی‌ در سالیان‌ عمر خود تا کنون‌ فعالیتهای‌ بسیاری‌ را در عرصه‌ علم‌ و فرهنگ‌ به‌ انجام‌ رسانده‌ است‌. از جمله‌ آنها تألیف‌ کتب‌ و مقالات‌ فراوان‌ در عرصه‌های‌ گوناگون‌ علمی‌ است‌. ویژگی‌ این‌ آثار، روز آمد بودن‌ و ژرف‌ نگری‌ تحسین‌ برانگیز است‌. آیة‌ الله مدرسی‌ از سالهای‌ نخستین‌ تحصیل‌، به‌ امر تدریس‌ نیز اهتمام‌ ویژه‌ای‌ داشته‌ است‌، او که‌ بارها دروس‌ دوره مقدمات‌ و سطح‌ را تدریس‌ کرده‌، در مؤسسه‌ در راه‌ حق‌ به‌ تدریس‌ فلسفه‌ تطبیقی‌، فلسفه‌ اخلاق‌ و علم‌ اقتصاد و نیز کتاب‌ اقتصادنا (نوشته‌ شهید صدر) اشتغال‌ داشته‌ است‌. در زمینه‌ فلسفه‌ نیز به‌ تدریس‌ کتاب‌های‌ بدایة‌ الحکمه‌ و شرح‌ منظومه‌ و... پرداخته‌ است‌. او مدتی‌ نیز در دانشکده‌های‌ مختلف‌ تدریس‌ کرده‌ و روزگاری‌ نیز به‌ تدریس‌ در مؤسسه‌ باقر العلوم‌ پرداخته‌ است‌. وی‌ از جمله‌ همکاران‌ و مؤلفین‌ کتب‌ دفتر همکاری‌ حوزه‌ و دانشگاه‌ در سالهای‌ اولیه‌ تأسیس‌ بوده‌ است‌. آیة‌ الله مدرسی‌ از سال‌ 1372 ابتدا تدریس‌ خارج‌ اصول‌ و چندی‌ بعد خارج‌ فقه‌ را آغاز کرده‌ که‌ تا کنون‌ یک‌ دوره‌ اصول‌ به‌ پایان‌ رسیده‌ و هم‌ اکنون‌ دوره‌ دوم‌ آن‌ آغاز شده‌ است‌؛ در بخش‌ فقه‌ نیز این‌ تدریس‌ ادامه‌ داشته‌ و از این‌ رهگذر، طلاب‌ و فضلای‌ بسیاری‌ تربیت‌ شده‌اند.

استاد مدرسی‌ یزدی‌ از روزگار جوانی‌ برای‌ فعالیتهای‌ سیاسی‌ اهمیت‌ ویژه‌ای‌ قائل‌ می‌شده‌ است‌. او در خانواده‌ای‌ رشد یافته‌ که‌ پدری‌ مبارز در آن‌ حضور داشته‌ است‌؛ آیة‌ الله سید جواد مدرسی‌ که‌ با امام‌ خمینی‌(ره‌) از طریق‌ مرحوم‌ آیة‌ الله سید عباس‌ خاتم‌ یزدی‌ (ره‌) ارتباط‌ داشت‌ در طول‌ دوران‌ مبارزه‌، همواره‌ یار امام‌ بود. او وکیل‌ امام‌ در یزد بود و در کمک‌ به‌ مبارزان‌ نقش‌ ویژه‌ای‌ ایفا می‌کرد. فرزند این‌ پدر نیز در راه‌ مبارزه‌ قدمهای‌ استواری‌ برداشت‌. از جمله‌ اینکه‌ در قم‌ آیة‌ الله العظمی‌ گلپایگانی‌ را از نقشه‌ ساواک‌ در سوء استفاده‌ از مجلسی‌ که‌ برخی‌ از علما و فضلا قرار بود در آن‌ حضور یابند، آگاه‌ ساخت‌. از فعالیتها سیاسی‌ او پس‌ از انقلاب‌ می‌توان‌ به‌ عضویت‌ در کمیته‌ امام‌(ره‌) برای‌ رتق‌ و فتق‌ امور استان‌ لرستان‌ و نیز نظارت‌ بر انتخابات‌ خبرگان‌ در یزد اشاره‌ کرد. آیة‌ الله مدرسی‌ در سالهای‌ دفاع‌ مقدس‌، بارها در جبهه‌های‌ جنگ‌ حضوریافت‌. آیة‌ الله مدرسی‌ یزدی‌ هم‌ اکنون‌ در قم‌ حضور دارد و به‌ تربیت‌ طلاب‌ می‌پردازد و همزمان‌ از فقهای‌ شورای‌ نگهبان‌ قانون‌ اساسی‌ است‌. همچنین‌ وی‌ از اعضای‌ محترم‌ جامعه‌ مدرسین‌ حوزه‌ علمیه‌ است‌.